Eeva Maria al-Khazaali

© Isabel Andersson
Oulu
Kirjailijavierailut
Työpajat
Virtuaalivierailut
Juhlapuheet
Tulosta kirjailijan esittely ja tuotantotiedot. Voit hyödyntää koostetta vierailun markkinoinnissa.
Elävää runoutta!
Kirjojeni kohderyhmä
Aikuiset
Kuvaus
Runouteni on feminististä autofiktiota. Liikun runoudessani paljon unien, unenomaisen ja unelmien, muistojen ja niiden tulkinnan välimaastossa. Esiintyjänä olen kulkenut pitkän matkan monotonisesta ja vakavasta esiintymisestä kohti eläytynyttä, uutta ja elävää runoutta.
In English:
My poetry is feminist autofiction. I move between the dreams, dream-like, daydreams, memories and the intrepretation of them. As a performer I have travelled a long journey from a monotonic and serious performance to emphatized, new and living poetry.
Mitä teen vierailulla?
Olen valmis puhumaan luovasta kirjoittamisesta, sanataiteesta ja runoudesta. Voin kertoa oman matkani kirjailijana ja siihen liittyvistä ilmiöistä pienen kustantajan kirjailijan näkökulmasta. Lisäksi voin vastata kysymyksiin tuotannostani tai esiintyä lukemalla runoja.
Tuotanto
Paperi, haavoja, 2020, ntamo
That I Would Dream About It, 2019, Adelaide Books
Että näkisin siitä unia, 2018, ntamo
Unelma (nimellä Eeva Karhunen), 2009, ntamo