Ulla-Maija Paavilainen

© Jonne Räsänen / Otava
Helsinki
Kirjailijavierailut
Asiantuntijaluennot
Työpajat
Juhlapuheet
Tulosta kirjailijan esittely ja tuotantotiedot. Voit hyödyntää koostetta vierailun markkinoinnissa.
Romaaneja, elämäkertoja, tietokirjoja, naisen elämää ja työelämää. Taustani toimittajana on opettanut kohtaamaan ihmisen ihmisenä.
Kirjojeni kohderyhmä
Aikuiset
Kuvaus
Kirjoitan romaaneja, tietokirjoja ja elämäkertoja. Taustaltani olen toimittaja. Olen työskennellyt pitkään päätoimittajana aikakauslehdissä. Nykyisin olen vapaa kirjoittaja. Vierailuilla olen kertonut yleensä kirjoistani, mutta voin toimia myös haastattelijana. Kirjoissani olen kuvannut mm. naisen elämän eri puolia, naisia työelämässä, työelämän haasteita ja voimavarojen löytämistä. Tuorein julkaistu teokseni on yrittäjäneuvos Kirsti Paakkasen elämäkerta.
Mitä teen vierailulla?
Luova kirjoittaminen, haastattelutekniikka, elämäkerran kirjoittaminen, työelämässä jaksaminen. Olen valmis puhumaan elämän ja asioiden tarinallistamisesta, kirjailijan ja toimittajan työstä, tekstin rakentamisesta sekä myös – kirjailijan laatikon ulkopuolelta – jaksamisesta työ- ym.elämässä.
Myös itsensä johtaminen ja luovuuden johtaminen – tasapainottelu pakon ja intuition välillä – ovat minulle läheisiä aiheita.
Pystyn myös vetämään kirjoittamisen työpajoja, analysoimaan tekstejä ja moderoimaan keskusteluja.
Tuotanto
www.otava.fi
Suurin niistä on rakkaus, Kirsti Paakkasen tarina, 2020, Otava
Hyvä tyttö, 2019, Otava
Vanhapoika, 2012, Otava
Lisäks mm.:
Kaksi tietokirjaa (WSOY) Hanki elämä! ja Superihmisiä?
Tuhansia lehtiartikkeleita (mm. Suomen Kuvalehti, Kotiliesi, Apu, Gloria, terveyslehdet) ja haastatteluja.
Tuhansia kolumneja ja pääkirjoituksia.